AMD Ryzen Threadripper 9970X processor 4 GHz 128 MB L3 Tray
Special Price
£2,096.14
£2,515.37
Regular Price
£3,645.46
£4,374.55
Out of stock
SKU
100-000001594
Ryzen Threadripper 9970X, 32C/64T, 5.4 GHz Max, 128 MB L3, 350W TDP, sTR5, Tray
| SKU | 100-000001594 |
|---|---|
| EAN | 5054444706450 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | N |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | Threadripper |
AMD Ryzenâ„¢ Threadripperâ„¢ 9970X
Designed to Deliver. Built for Breakthroughs. The World’s Fastest Workstation Processor.
Designed to Deliver. Built for Breakthroughs. The World’s Fastest Workstation Processor.
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 4 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| Processor cache | 128 MB |
| Processor model | 9970X |
| Processor threads | 64 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor family | AMD Ryzenâ„¢ Threadripperâ„¢ |
| Processor cores | 32 |
| Processor socket | Socket sTR5 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Quad-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 92 |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Operational conditions | |
| Minimum operating temperature | 95 °C |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
AMD EPYC 9454P processor 2.75 GHz 256 MB L3Special Price £1,627.57 £1,953.08 Regular Price £2,830.56 £3,396.67 -
NewHPE Xeon Intel 6530P 2.3GHz 32-core 225W Processor forSpecial Price £3,053.87 £3,664.64 Regular Price £5,311.08 £6,373.30 -
RecommendedHPE Intel Xeon-Silver 4514Y 2.0GHz 16-core 150W Processor forSpecial Price £997.41 £1,196.89 Regular Price £1,734.62 £2,081.54 -
Intel Xeon Gold 5520+ processor 2.2 GHz 52.5 MBSpecial Price £1,275.33 £1,530.40 Regular Price £2,217.96 £2,661.55 -
Intel Xeon w7-2475X processor 2.6 GHz 37.5 MB Smart CacheSpecial Price £1,667.03 £2,000.44 Regular Price £2,899.18 £3,479.02 -
AMD EPYC 9124 processor 3 GHz 64 MB L3Special Price £632.17 £758.60 Regular Price £1,099.42 £1,319.30 -
AMD EPYC 7502 processor 2.5 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £383.80 £460.56 Regular Price £667.48 £800.98 -
AMD EPYC 9354 processor 3.25 GHz 256 MB L3Special Price £1,359.19 £1,631.03 Regular Price £2,363.80 £2,836.56 -
AMD EPYC 7443P processor 2.85 GHz 128 MB L3Special Price £414.63 £497.56 Regular Price £721.10 £865.32 -
AMD EPYC 7443 processor 2.85 GHz 128 MB L3Special Price £509.24 £611.09 Regular Price £885.64 £1,062.77 -
AMD EPYC 7453 processor 2.75 GHz 64 MB L3Special Price £422.21 £506.65 Regular Price £734.28 £881.14 -
AMD EPYC 7402 processor 2.8 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £417.11 £500.53 Regular Price £725.40 £870.48 -
AMD EPYC 9224 processor 2.5 GHz 64 MB L3Special Price £904.79 £1,085.75 Regular Price £1,573.54 £1,888.25 -
AMD EPYC 7343 processor 3.2 GHz 128 MB L3Special Price £373.59 £448.31 Regular Price £649.72 £779.66 -
Intel Xeon Gold 5315Y processor 3.2 GHz 12 MBSpecial Price £872.68 £1,047.22 Regular Price £1,517.70 £1,821.24 -
AMD EPYC 9554 processor 3.1 GHz 256 MB L3Special Price £4,266.36 £5,119.63 Regular Price £7,419.76 £8,903.71 -
Intel Xeon Gold 6326 processor 2.9 GHz 24 MBSpecial Price £1,291.73 £1,550.08 Regular Price £2,246.48 £2,695.78 -
PopularAMD EPYC 7413 processor 2.65 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £377.43 £452.92 Regular Price £656.40 £787.68 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 5975WX processor 3.6 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £2,725.94 £3,271.13 Regular Price £4,740.76 £5,688.91 -
Hot ProductAMD Ryzen Threadripper 7970X processor 4 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £2,096.14 £2,515.37 Regular Price £3,645.46 £4,374.55 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 7965WX processor 4.2 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £2,230.00 £2,676.00 Regular Price £3,878.26 £4,653.91 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 5975WX processor 3.6 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £2,720.80 £3,264.96 Regular Price £4,731.82 £5,678.18 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 9965WX processor 4.2 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £2,408.48 £2,890.18 Regular Price £4,188.66 £5,026.39 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 9965WX processor 4.2 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £2,408.48 £2,890.18 Regular Price £4,188.66 £5,026.39 -
AMD Ryzen Threadripper 7960X processor 4.2 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £1,250.76 £1,500.91 Regular Price £2,175.24 £2,610.29 -
BestsellerAMD Ryzen Threadripper 7970X processor 4 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £2,096.14 £2,515.37 Regular Price £3,645.46 £4,374.55 -
AMD Ryzen Threadripper 9970X processor 4 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £2,096.14 £2,515.37 Regular Price £3,645.46 £4,374.55
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
AMD Ryzen Threadripper 9970X processor...
Special Price
£2,096.14
£2,515.37
Regular Price
£3,645.46
£4,374.55
|
Hot Product
AMD EPYC 7502 processor 2.5 GHz 128 MB...
Special Price
£383.80
£460.56
Regular Price
£667.48
£800.98
|
AMD EPYC 7402 processor 2.8 GHz 128 MB...
Special Price
£417.11
£500.53
Regular Price
£725.40
£870.48
|
AMD EPYC 7453 processor 2.75 GHz 64 MB...
Special Price
£422.21
£506.65
Regular Price
£734.28
£881.14
|
Recommended
AMD EPYC 7343 processor 3.2 GHz 128 MB...
Special Price
£373.59
£448.31
Regular Price
£649.72
£779.66
|
Popular
AMD EPYC 7413 processor 2.65 GHz 128 M...
Special Price
£377.43
£452.92
Regular Price
£656.40
£787.68
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000001594
|
100-000000054
|
100-000000046
|
100-000000319
|
100-000000338
|
100-000000323
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Processor lithography |
N/A
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
AMD Ryzen Threadripper
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
| Processor socket |
Socket sTR5
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
| Processor cores |
32
|
32
|
24
|
28
|
16
|
24
|
| On-board graphics card |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Cooler included |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Package type |
Tray
|
Tray
|
Tray
|
N/A
|
N/A
|
Tray
|
