Intel Xeon E-2414 processor 2.6 GHz 12 MB
Special Price
£180.56
£216.67
Regular Price
£314.02
£376.82
Out of stock
SKU
CM8071505025407
Intel Xeon E-2414 Processor (12M Cache, 2.60 GHz) FC-LGA16A, Tray
| Processor socket | LGA 1700 |
|---|---|
| Box | No |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Intel Xeon E |
| SKU | CM8071505025407 |
| EAN | 5054444624471 |
| Manufacturer | Intel |
| Availability | N |
| Product Family | Xeon |
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 2.6 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor codename | Raptor Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 55 W |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor ARK ID | 236193 |
| Processor model | E-2414 |
| Processor threads | 4 |
| System bus rate | 16 GT/s |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Stepping | B0 |
| Processor family | Intel Xeon E |
| Processor cores | 4 |
| Box | No |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Performance cores | 4 |
| Maximum number of DMI lanes | 8 |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 55 W |
| Technical details | |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | No |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| PCI Express configurations | 2x8+1x4, 1x16+1x4 |
| Supported instruction sets | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| Scalability | 1S |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Embedded options available | No |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Thermal Design Power (TDP) | 55 W |
| Status | Launched |
| Market segment | Server |
| Launch date | Q4'23 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Servicing status | Baseline Servicing |
| Features | |
|---|---|
| Maximum number of PCI Express lanes | 20 |
| Thermal Design Power (TDP) | 55 W |
| Processor ARK ID | 236193 |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| PCI Express configurations | 2x8+1x4, 1x16+1x4 |
| Supported instruction sets | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| Scalability | 1S |
| Embedded options available | No |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Market segment | Server |
| Harmonized System (HS) code | 8542310001 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 740.17B1 |
| Use conditions | Server/Enterprise |
| Processor special features | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | No |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | No |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel® Boot Guard | Yes |
| Intel® Optane™ DC Persistent Memory Supported | No |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology 2.0 frequency | 4.5 GHz |
| Intel® Transactional Synchronization Extensions | No |
| Intel® Total Memory Encryption | Yes |
| Intel® Total Memory Encryption - Multi Key | Yes |
| Microprocessor PCIe Revision | Gen 5 |
| Intel® Virtualization Technology with Redirect Protection (VT-rp) | Yes |
| Operational conditions | |
| Tjunction | 100 °C |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8542310001 |
| Other features | |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| CPU configuration (max) | 1 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Intel Core i9-14900F processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £467.88 £561.46 Regular Price £813.70 £976.44 -
Intel Core Ultra 9 285 processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £481.34 £577.61 Regular Price £837.12 £1,004.54 -
Intel Core Ultra 9 285K processor 36 MB Smart CacheSpecial Price £479.09 £574.91 Regular Price £833.20 £999.84 -
Intel Core i5-14400 processor 20 MB Smart CacheSpecial Price £135.01 £162.01 Regular Price £234.80 £281.76 -
Intel Core Ultra 9 285K processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £493.01 £591.61 Regular Price £857.40 £1,028.88 -
Intel Core i5-12500 processor 18 MB Smart Cache BoxSpecial Price £189.08 £226.90 Regular Price £328.84 £394.61 -
Intel Core i9-13900 processor 36 MB Smart CacheSpecial Price £458.65 £550.38 Regular Price £797.66 £957.19 -
Intel Core i5-14600KF processor 24 MB Smart CacheSpecial Price £166.50 £199.80 Regular Price £289.56 £347.47 -
AMD EPYC 7252 processor 3.1 GHz 64 MB L3 TraySpecial Price £205.72 £246.86 Regular Price £357.78 £429.34 -
Intel Core i9-14900 processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £490.31 £588.37 Regular Price £852.72 £1,023.26 -
AMD Ryzen 9 7950X processor 4.5 GHz 64 MB L3 BoxSpecial Price £583.98 £700.78 Regular Price £1,015.62 £1,218.74 -
AMD Ryzen 9 9900X3D processor 4.4 GHz 140 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £474.82 £569.78 Regular Price £825.78 £990.94 -
AMD Ryzen 9 7900 processor 3.7 GHz 64 MB L3 BoxSpecial Price £362.65 £435.18 Regular Price £630.70 £756.84 -
AMD Ryzen 9 7900X processor 4.7 GHz 64 MB L3 BoxSpecial Price £458.65 £550.38 Regular Price £797.66 £957.19 -
AMD Ryzen 5 8500G processor 3.5 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £147.56 £177.07 Regular Price £256.62 £307.94 -
Intel Core i9-12900 processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £369.53 £443.44 Regular Price £642.66 £771.19 -
AMD Ryzen 7 9800X3D processor 4.7 GHz 96 MB L3 TraySpecial Price £399.10 £478.92 Regular Price £694.08 £832.90 -
Intel Core i9-12900KF processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £354.09 £424.91 Regular Price £615.80 £738.96 -
RecommendedAMD Ryzen 7 9800X3D processor 4.7 GHz 104 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £399.10 £478.92 Regular Price £694.08 £832.90 -
AMD Ryzen 5 8600G processor 4.3 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £189.32 £227.18 Regular Price £329.26 £395.11 -
Intel Core i9-14900KF processor 36 MB Smart CacheSpecial Price £382.50 £459.00 Regular Price £665.22 £798.26 -
Intel Core i9-14900K processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £401.59 £481.91 Regular Price £698.42 £838.10 -
Intel Core i9-14900KF processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £403.97 £484.76 Regular Price £702.56 £843.07 -
Intel Core i5-14400F processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £126.01 £151.21 Regular Price £219.14 £262.97 -
AMD Ryzen 7 7700X processor 4.5 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £333.33 £400.00 Regular Price £579.70 £695.64 -
AMD Ryzen 7 9700X processor 3.8 GHz 40 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £297.77 £357.32 Regular Price £517.86 £621.43 -
AMD Ryzen 9 9900X processor 4.4 GHz 76 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £372.44 £446.93 Regular Price £647.72 £777.26 -
AMD Ryzen 9 9950X processor 4.3 GHz 80 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £532.43 £638.92 Regular Price £925.96 £1,111.15 -
Intel Core i9-12900K processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £379.13 £454.96 Regular Price £659.36 £791.23 -
Intel Core i5-14400 processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £170.00 £204.00 Regular Price £295.66 £354.79 -
BestsellerAMD Ryzen 7 7800X3D processor 4.2 GHz 96 MB L3 BoxSpecial Price £375.10 £450.12 Regular Price £652.34 £782.81 -
Intel Core i5-12400F processor 18 MB Smart Cache BoxSpecial Price £108.01 £129.61 Regular Price £187.84 £225.41 -
PopularAMD Ryzen 7 5700G processor 3.8 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £301.32 £361.58 Regular Price £524.04 £628.85 -
Hot ProductAMD Ryzen 7 5800X processor 3.8 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £372.44 £446.93 Regular Price £647.72 £777.26 -
Intel Xeon E-2336 processor 2.9 GHz 12 MB Smart CacheSpecial Price £270.40 £324.48 Regular Price £470.26 £564.31 -
Intel Xeon E-2314 processor 2.8 GHz 8 MB Smart CacheSpecial Price £173.31 £207.97 Regular Price £301.40 £361.68
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Intel Xeon E-2414 processor 2.6 GHz 12...
Special Price
£180.56
£216.67
Regular Price
£314.02
£376.82
|
AMD EPYC 7252 processor 3.1 GHz 64 MB...
Special Price
£205.72
£246.86
Regular Price
£357.78
£429.34
|
Bestseller
AMD Ryzen 7 5800X processor 3.8 GHz 32...
Special Price
£372.44
£446.93
Regular Price
£647.72
£777.26
|
Hot Product
AMD Ryzen 7 5700G processor 3.8 GHz 16...
Special Price
£301.32
£361.58
Regular Price
£524.04
£628.85
|
Intel Xeon E-2336 processor 2.9 GHz 12...
Special Price
£270.40
£324.48
Regular Price
£470.26
£564.31
|
Popular
Intel Core i9-12900K processor 30 MB S...
Special Price
£379.13
£454.96
Regular Price
£659.36
£791.23
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CM8071505025407
|
100-000000080
|
100-100000063WOF
|
100-100000263BOX
|
CM8070804495816
|
BX8071512900K
|
| Manufacturer |
Intel
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
Intel
|
Intel
|
| Processor lithography |
N/A
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
| Processor family |
Intel Xeon E
|
AMD EPYC
|
AMD Ryzen 7
|
AMD Ryzen 7
|
Intel Xeon E
|
Intel Core i9
|
| Processor socket |
LGA 1700
|
Socket SP3
|
Socket AM4
|
Socket AM4
|
LGA 1200 (Socket H5)
|
LGA 1700
|
| Processor cores |
4
|
8
|
8
|
8
|
6
|
16
|
| On-board graphics card |
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
Y
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N/A
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
| Package type |
Tray
|
Tray
|
Box
|
Box
|
Tray
|
Box
|