AMD Ryzen 5 7500F processor 3.7 GHz 32 MB L3 Tray
Special Price
£150.21
£180.25
Regular Price
£261.24
£313.49
3 In stock
SKU
100-000000597
Socket AM5, 6 cores, 12 threads, 3.7 GHz base clock, 5 GHz boost clock, 32 MB cache, 65 W, Tray
| Processor socket | Socket AM5 |
|---|---|
| Box | No |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | AMD Ryzen 5 |
| SKU | 100-000000597 |
| EAN | 5054444547480 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 5 |
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor base frequency | 3.7 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache | 32 MB |
| Processor model | 7500F |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor lithography | 5 nm |
| Processor family | AMD Ryzenâ„¢ 5 |
| Processor cores | 6 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Market segment | Desktop |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Market segment | Desktop |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Intel Core Ultra 5 235 processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £218.21 £261.85 Regular Price £379.50 £455.40 -
Intel Core Ultra 7 265KF processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £246.05 £295.26 Regular Price £427.92 £513.50 -
Intel Core i7-12700F processor 25 MB Smart Cache BoxSpecial Price £216.00 £259.20 Regular Price £375.66 £450.79 -
Intel Core i5-14400F processor 20 MB Smart CacheSpecial Price £135.59 £162.71 Regular Price £235.80 £282.96 -
Intel Core i5-13500 processor 24 MB Smart CacheSpecial Price £193.78 £232.54 Regular Price £337.00 £404.40 -
Intel Core i5-14600K processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £219.82 £263.78 Regular Price £382.30 £458.76 -
Intel Core Ultra 5 225 processor 20 MB Smart CacheSpecial Price £128.88 £154.66 Regular Price £224.14 £268.97 -
Intel Core Ultra 5 225 processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £139.20 £167.04 Regular Price £242.08 £290.50 -
Intel Core Ultra 5 225F processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £125.72 £150.86 Regular Price £218.64 £262.37 -
Intel Core Ultra 5 245KF processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £165.23 £198.28 Regular Price £287.36 £344.83 -
Intel Core Ultra 5 245K processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £178.70 £214.44 Regular Price £310.78 £372.94 -
Intel Core i3-14100 processor 12 MB Smart Cache BoxSpecial Price £115.69 £138.83 Regular Price £201.20 £241.44 -
Intel Core i5-14600KF processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £175.50 £210.60 Regular Price £305.22 £366.26 -
Intel Core i7-12700KF processor 25 MB Smart Cache BoxSpecial Price £217.95 £261.54 Regular Price £379.04 £454.85 -
Intel Core i5-12600KF processor 20 MB Smart CacheSpecial Price £137.89 £165.47 Regular Price £239.80 £287.76 -
Intel Core i3-12100F processor 12 MB Smart CacheSpecial Price £69.78 £83.74 Regular Price £121.36 £145.63 -
Intel Core i3-12100 processor 12 MB Smart Cache BoxSpecial Price £111.35 £133.62 Regular Price £193.66 £232.39 -
PopularIntel Core i5-12600KF processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £149.94 £179.93 Regular Price £260.76 £312.91 -
RecommendedIntel Core i5-12400F processor 18 MB Smart Cache BoxSpecial Price £108.01 £129.61 Regular Price £187.84 £225.41 -
Intel Core i5-14400F processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £126.01 £151.21 Regular Price £219.14 £262.97 -
Intel Core i5-12400 processor 18 MB Smart CacheSpecial Price £117.00 £140.40 Regular Price £203.48 £244.18 -
AMD Ryzen 7 5800XT processor 3.8 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £207.10 £248.52 Regular Price £360.18 £432.22 -
AMD Ryzen 7 8700F processor 4.1 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £221.33 £265.60 Regular Price £384.92 £461.90 -
Intel Core i5-12400 processor 18 MB Smart Cache BoxSpecial Price £150.13 £180.16 Regular Price £261.10 £313.32 -
Hot ProductAMD Ryzen 7 5700X processor 3.4 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £256.59 £307.91 Regular Price £446.24 £535.49 -
AMD Ryzen 7 5800XT processor 3.8 GHz 36 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £207.10 £248.52 Regular Price £360.18 £432.22 -
AMD Ryzen 5 7600 processor 3.8 GHz 32 MB L3 TraySpecial Price £193.78 £232.54 Regular Price £337.00 £404.40 -
AMD Ryzen 5 8500G processor 3.5 GHz 16 MB L3 TraySpecial Price £147.56 £177.07 Regular Price £256.62 £307.94 -
AMD Ryzen 5 9600 processor 3.8 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £185.77 £222.92 Regular Price £323.08 £387.70 -
AMD Ryzen 5 7500X3D processor 4 GHz 96 MB L3 BoxSpecial Price £192.03 £230.44 Regular Price £333.96 £400.75 -
AMD Ryzen 5 8400F processor 4.2 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £141.34 £169.61 Regular Price £245.80 £294.96 -
AMD Ryzen 5 8500G processor 3.5 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £147.56 £177.07 Regular Price £256.62 £307.94 -
AMD Ryzen 5 3400G processor 3.7 GHz 4 MB L3 BoxSpecial Price £49.09 £58.91 Regular Price £85.38 £102.46 -
BestsellerAMD Ryzen 5 9600X processor 3.9 GHz 38 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £231.10 £277.32 Regular Price £401.92 £482.30 -
AMD Ryzen 5 5600XT processor 3.7 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £141.34 £169.61 Regular Price £245.80 £294.96 -
AMD Ryzen 5 7600X processor 4.7 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £149.30 £179.16 Regular Price £259.66 £311.59 -
AMD Ryzen 5 8600G processor 4.3 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £189.32 £227.18 Regular Price £329.26 £395.11 -
AMD Ryzen 5 7600 processor 3.8 GHz 32 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £137.24 £164.69 Regular Price £238.68 £286.42
You may also be interested in
| Product |
Recommended
AMD Ryzen 5 7500F processor 3.7 GHz 32...
Special Price
£150.21
£180.25
Regular Price
£261.24
£313.49
|
AMD Ryzen 5 3400G processor 3.7 GHz 4...
Special Price
£49.09
£58.91
Regular Price
£85.38
£102.46
|
Popular
Intel Core i5-12600KF processor 20 MB...
Special Price
£149.94
£179.93
Regular Price
£260.76
£312.91
|
Hot Product
Intel Core i7-12700KF processor 25 MB...
Special Price
£217.95
£261.54
Regular Price
£379.04
£454.85
|
Intel Core i5-12600KF processor 20 MB...
Special Price
£137.89
£165.47
Regular Price
£239.80
£287.76
|
Bestseller
Intel Core i3-12100 processor 12 MB Sm...
Special Price
£111.35
£133.62
Regular Price
£193.66
£232.39
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000000597
|
YD3400C5FHBOX
|
BX8071512600KF
|
BX8071512700KF
|
CM8071504555228
|
BX8071512100
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
Intel
|
Intel
|
Intel
|
Intel
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
AMD Ryzen 5
|
AMD Ryzen 5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i7
|
Intel Core i5
|
Intel Core i3
|
| Processor socket |
Socket AM5
|
Socket AM4
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
| Processor cores |
6
|
4
|
10
|
12
|
10
|
4
|
| On-board graphics card |
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N
|
Y
|
N
|
N
|
N/A
|
Y
|
| Package type |
Tray
|
Box
|
Box
|
Box
|
Tray
|
Box
|
