Intel Core i5-14400F processor 20 MB Smart Cache
Special Price
£135.84
£163.01
Regular Price
£236.24
£283.49
12 In stock
SKU
CM8071504821113
Intel Core i5 processor 14400F (20M Cache, up to 4.70 GHz) FC-LGA16A, Tray
| Processor socket | LGA 1700 |
|---|---|
| Box | No |
| Processor cores | 10 |
| Processor family | Intel Core i5 |
| SKU | CM8071504821113 |
| EAN | 5054444568034 |
| Manufacturer | Intel |
| Availability | Y |
| Product Family | Core |
| Product Series | i5 |
36 Months Service (Bring-in)
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel® Core™ i5 (14th gen) |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor codename | Raptor Lake |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 76.8 GB/s |
| Processor cache | 20 MB |
| Processor ARK ID | 236777 |
| Processor model | i5-14400F |
| Processor threads | 16 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Stepping | B0 |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor cores | 10 |
| Box | No |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 4 |
| Performance-core boost frequency | 4.7 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.5 GHz |
| Efficient-core boost frequency | 3.5 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.8 GHz |
| Processor base power | 65 W |
| Maximum turbo power | 148 W |
| Maximum number of DMI lanes | 8 |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 192 GB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 76.8 GB/s |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory bandwidth (max) | 76.8 GB/s |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Technical details | |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| PCI Express slots version | 4.0, 5.0 |
| PCI Express configurations | 1x16+1x4, 2x8+1x4 |
| Supported instruction sets | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| Scalability | 1S |
| L2 cache | 9728 KB |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Embedded options available | No |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Status | Launched |
| Market segment | Desktop |
| Launch date | Q1'24 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 20 |
| Processor package size | 45 x 37.5 mm |
| Processor ARK ID | 236777 |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| PCI Express slots version | 4.0, 5.0 |
| PCI Express configurations | 1x16+1x4, 2x8+1x4 |
| Supported instruction sets | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| Scalability | 1S |
| Embedded options available | No |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Market segment | Desktop |
| Harmonized System (HS) code | 8542310001 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 740.17B1 |
| Use conditions | PC/Client/Tablet |
| Direct Media Interface (DMI) Revision | 4.0 |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel® Speed Shift Technology | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel® Boot Guard | Yes |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | Yes |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPU | Yes |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Yes |
| Intel® Control-flow Enforcement Technology (CET) | Yes |
| Intel® Thread Director | Yes |
| Intel® Gaussian & Neural Accelerator (Intel® GNA) 3.0 | Yes |
| Intel® Standard Manageability (ISM) | Yes |
| Operational conditions | |
| Tjunction | 100 °C |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8542310001 |
| Weight & dimensions | |
| Processor package size | 45 x 37.5 mm |
| Other features | |
| Maximum internal memory | 192 GB |
| L2 cache | 9728 KB |
| CPU configuration (max) | 1 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
AMD Ryzen 5 7500X3D processor 4 GHz 96 MB L3 BoxSpecial Price £192.40 £230.88 Regular Price £334.60 £401.52 -
AMD Ryzen 5 7500F processor 3.7 GHz 32 MB L3 TraySpecial Price £151.10 £181.32 Regular Price £262.78 £315.34 -
AMD Ryzen 5 9600 processor 3.8 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £185.77 £222.92 Regular Price £323.08 £387.70 -
AMD Ryzen 5 8500G processor 3.5 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £147.56 £177.07 Regular Price £256.62 £307.94 -
AMD Ryzen 5 8400F processor 4.2 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £141.34 £169.61 Regular Price £245.80 £294.96 -
AMD Ryzen 5 4500 processor 3.6 GHz 8 MB L3 BoxSpecial Price £112.68 £135.22 Regular Price £195.96 £235.15 -
BestsellerAMD Ryzen 5 5600XT processor 3.7 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £141.34 £169.61 Regular Price £245.80 £294.96 -
RecommendedAMD Ryzen 5 7600X processor 4.7 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £149.59 £179.51 Regular Price £260.16 £312.19 -
AMD Ryzen 5 8600G processor 4.3 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £189.32 £227.18 Regular Price £329.26 £395.11 -
AMD Ryzen 5 7600 processor 3.8 GHz 32 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £137.51 £165.01 Regular Price £239.14 £286.97 -
Hot ProductAMD Ryzen 5 5600GT processor 3.6 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £115.55 £138.66 Regular Price £200.96 £241.15 -
Intel Core Ultra 5 245KF processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £165.70 £198.84 Regular Price £288.18 £345.82 -
Intel Core Ultra 5 245K processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £179.23 £215.08 Regular Price £311.70 £374.04 -
Intel Core Ultra 5 225F processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £138.30 £165.96 Regular Price £240.52 £288.62 -
Intel Core Ultra 5 225 processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £153.57 £184.28 Regular Price £267.08 £320.50 -
Intel Core Ultra 5 225 processor 20 MB Smart CacheSpecial Price £129.63 £155.56 Regular Price £225.44 £270.53 -
Intel Core i5-12600KF processor 20 MB Smart CacheSpecial Price £138.70 £166.44 Regular Price £241.22 £289.46 -
PopularIntel Core i5-12400 processor 18 MB Smart CacheSpecial Price £117.00 £140.40 Regular Price £203.48 £244.18
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Intel Core i5-14400F processor 20 MB S...
Special Price
£135.84
£163.01
Regular Price
£236.24
£283.49
|
Intel Core i5-12600KF processor 20 MB...
Special Price
£138.70
£166.44
Regular Price
£241.22
£289.46
|
Popular
Intel Core i5-12400 processor 18 MB Sm...
Special Price
£117.00
£140.40
Regular Price
£203.48
£244.18
|
Hot Product
AMD Ryzen 5 4500 processor 3.6 GHz 8 M...
Special Price
£112.68
£135.22
Regular Price
£195.96
£235.15
|
AMD Ryzen 5 8600G processor 4.3 GHz 16...
Special Price
£189.32
£227.18
Regular Price
£329.26
£395.11
|
Bestseller
AMD Ryzen 5 5600GT processor 3.6 GHz 1...
Special Price
£115.55
£138.66
Regular Price
£200.96
£241.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CM8071504821113
|
CM8071504555228
|
CM8071504650608
|
100-100000644BOX
|
100-100001237BOX
|
100-100001488BOX
|
| Manufacturer |
Intel
|
Intel
|
Intel
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Processor lithography |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
| Processor family |
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
AMD Ryzen 5
|
AMD Ryzen 5
|
AMD Ryzen 5
|
| Processor socket |
LGA 1700
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
Socket AM4
|
Socket AM5
|
Socket AM4
|
| Processor cores |
10
|
10
|
6
|
6
|
6
|
6
|
| On-board graphics card |
N
|
N
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
Y
|
| Package type |
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Box
|
Box
|
Box
|