Intel Core i9-14900F processor 36 MB Smart Cache
Special Price
£436.43
£523.72
Regular Price
£759.00
£910.80
Out of stock
SKU
CM8071504820610
Intel Core i9 processor 14900F (36M Cache, up to 5.80 GHz) FC-LGA16A, Tray
| Processor socket | LGA 1700 |
|---|---|
| Box | No |
| Processor cores | 24 |
| Processor family | Intel Core i9 |
| SKU | CM8071504820610 |
| EAN | 5054444567778 |
| Manufacturer | Intel |
| Availability | N |
| Product Family | Core |
| Product Series | i9 |
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel® Core™ i9 (14th gen) |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor codename | Raptor Lake |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 89.6 GB/s |
| Processor cache | 36 MB |
| Processor ARK ID | 236853 |
| Processor model | i9-14900F |
| Processor threads | 32 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 5.8 GHz |
| Stepping | B0 |
| Processor family | Intel® Core™ i9 |
| Processor cores | 24 |
| Box | No |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 16 |
| Performance-core boost frequency | 5.4 GHz |
| Performance-core base frequency | 2 GHz |
| Efficient-core boost frequency | 4.3 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.5 GHz |
| Processor base power | 65 W |
| Maximum turbo power | 219 W |
| Maximum number of DMI lanes | 8 |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 192 GB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 89.6 GB/s |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory bandwidth (max) | 89.6 GB/s |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Technical details | |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| PCI Express slots version | 4.0, 5.0 |
| PCI Express configurations | 1x16+1x4, 2x8+1x4 |
| Supported instruction sets | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| Scalability | 1S |
| L2 cache | 32768 KB |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Embedded options available | No |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Status | Launched |
| Market segment | Desktop |
| Launch date | Q1'24 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 20 |
| Processor package size | 45 x 37.5 mm |
| Processor ARK ID | 236853 |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| PCI Express slots version | 4.0, 5.0 |
| PCI Express configurations | 1x16+1x4, 2x8+1x4 |
| Supported instruction sets | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| Scalability | 1S |
| Embedded options available | No |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Market segment | Desktop |
| Harmonized System (HS) code | 8542310001 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 740.17B1 |
| Use conditions | PC/Client/Tablet |
| Direct Media Interface (DMI) Revision | 4.0 |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | Yes |
| Intel® Speed Shift Technology | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel® Boot Guard | Yes |
| Intel® Thermal Velocity Boost | Yes |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | Yes |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPU | Yes |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Yes |
| Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0 frequency | 5.6 GHz |
| Intel® Thermal Velocity Boost Frequency | 5.8 GHz |
| Intel® Control-flow Enforcement Technology (CET) | Yes |
| Intel® Thread Director | Yes |
| Intel® Gaussian & Neural Accelerator (Intel® GNA) 3.0 | Yes |
| Intel® Standard Manageability (ISM) | Yes |
| Intel® Adaptive Boost Technology | Yes |
| Operational conditions | |
| Tjunction | 100 °C |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8542310001 |
| Weight & dimensions | |
| Processor package size | 45 x 37.5 mm |
| Other features | |
| Maximum internal memory | 192 GB |
| L2 cache | 32768 KB |
| CPU configuration (max) | 1 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
AMD Ryzen 7 9850X3D processor 4.7 GHz 96 MB L3 BoxSpecial Price £416.88 £500.26 Regular Price £725.00 £870.00 -
AMD Ryzen 9 9900X processor 4.4 GHz 76 MB L2 & L3 TraySpecial Price £372.44 £446.93 Regular Price £647.72 £777.26 -
AMD Ryzen 9 9950X3D processor 4.3 GHz 144 MB L2 & L3 TraySpecial Price £583.98 £700.78 Regular Price £1,015.62 £1,218.74 -
AMD Ryzen 9 9950X processor 4.3 GHz 80 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £532.43 £638.92 Regular Price £925.96 £1,111.15 -
AMD Ryzen 9 9900X3D processor 4.4 GHz 140 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £474.82 £569.78 Regular Price £825.78 £990.94 -
AMD Ryzen 9 9950X processor 4.3 GHz 80 MB L2 & L3 TraySpecial Price £532.43 £638.92 Regular Price £925.96 £1,111.15 -
AMD Ryzen 9 7900 processor 3.7 GHz 64 MB L3 BoxSpecial Price £362.65 £435.18 Regular Price £630.70 £756.84 -
AMD Ryzen 9 9900X processor 4.4 GHz 76 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £372.44 £446.93 Regular Price £647.72 £777.26 -
AMD Ryzen 7 9800X3D processor 4.7 GHz 96 MB L3 TraySpecial Price £399.10 £478.92 Regular Price £694.08 £832.90 -
AMD Ryzen 9 9950X3D processor 4.3 GHz 144 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £590.00 £708.00 Regular Price £1,026.08 £1,231.30 -
RecommendedAMD Ryzen 7 9800X3D processor 4.7 GHz 104 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £399.10 £478.92 Regular Price £694.08 £832.90 -
BestsellerAMD Ryzen 7 7800X3D processor 4.2 GHz 96 MB L3 BoxSpecial Price £375.10 £450.12 Regular Price £652.34 £782.81 -
Intel Core Ultra 9 285 processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £481.34 £577.61 Regular Price £837.12 £1,004.54 -
Hot ProductAMD Ryzen 7 5800X processor 3.8 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £372.44 £446.93 Regular Price £647.72 £777.26 -
Intel Core Ultra 9 285K processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £493.01 £591.61 Regular Price £857.40 £1,028.88 -
Intel Core i9-14900KS processor 36 MB Smart CacheSpecial Price £567.99 £681.59 Regular Price £987.80 £1,185.36 -
Intel Core i9-14900F processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £467.88 £561.46 Regular Price £813.70 £976.44 -
Intel Core i9-14900 processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £490.31 £588.37 Regular Price £852.72 £1,023.26 -
Intel Core i9-14900K processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £401.59 £481.91 Regular Price £698.42 £838.10 -
PopularIntel Core i9-14900KS processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £582.81 £699.37 Regular Price £1,013.58 £1,216.30 -
Intel Core i9-14900KF processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £403.97 £484.76 Regular Price £702.56 £843.07
You may also be interested in
| Product |
Intel Core i9-14900F processor 36 MB S...
Special Price
£436.43
£523.72
Regular Price
£759.00
£910.80
|
Hot Product
AMD Ryzen 7 5800X processor 3.8 GHz 32...
Special Price
£372.44
£446.93
Regular Price
£647.72
£777.26
|
AMD Ryzen 9 7900 processor 3.7 GHz 64...
Special Price
£362.65
£435.18
Regular Price
£630.70
£756.84
|
Bestseller
AMD Ryzen 7 7800X3D processor 4.2 GHz...
Special Price
£375.10
£450.12
Regular Price
£652.34
£782.81
|
Recommended
Intel Core i9-14900KF processor 36 MB...
Special Price
£403.97
£484.76
Regular Price
£702.56
£843.07
|
Popular
Intel Core i9-14900K processor 36 MB S...
Special Price
£401.59
£481.91
Regular Price
£698.42
£838.10
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CM8071504820610
|
100-100000063WOF
|
100-100000590BOX
|
100-100000910WOF
|
BX8071514900KF
|
BX8071514900K
|
| Manufacturer |
Intel
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
Intel
|
Intel
|
| Processor lithography |
N/A
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
Intel Core i9
|
AMD Ryzen 7
|
AMD Ryzen 9
|
AMD Ryzen 7
|
Intel Core i9
|
Intel Core i9
|
| Processor socket |
LGA 1700
|
Socket AM4
|
Socket AM5
|
Socket AM5
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
| Processor cores |
24
|
8
|
12
|
8
|
24
|
24
|
| On-board graphics card |
N
|
N
|
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N/A
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
| Package type |
Tray
|
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|