Intel Xeon Gold 5520+ processor 2.2 GHz 52.5 MB
Special Price
£1,134.21
£1,361.05
Regular Price
£1,972.54
£2,367.05
Out of stock
SKU
PK8072205559300
Intel Xeon Gold 5520+ Processor (52.5M Cache, 2.20 GHz) FC-LGA16N, Tray
| Processor socket | LGA 4677 (Socket E) |
|---|---|
| Box | No |
| Processor cores | 28 |
| Processor family | Intel Xeon Gold |
| SKU | PK8072205559300 |
| EAN | 5054444579665 |
| Manufacturer | Intel |
| Availability | N |
| Product Family | Xeon |
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | Intel Xeon Scalable 5th Gen |
| Processor base frequency | 2.2 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor codename | Emerald Rapids |
| Thermal Design Power (TDP) | 205 W |
| Processor cache | 52.5 MB |
| Processor ARK ID | 237561 |
| Processor model | 5520+ |
| Processor threads | 56 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Stepping | R1 |
| Processor family | Intel® Xeon® Gold |
| Processor cores | 28 |
| Box | No |
| Processor socket | LGA 4677 (Socket E) |
| High priority cores | 8 |
| High priority core frequency | 2.4 GHz |
| Low priority cores | 20 |
| Low priority core frequency | 2 GHz |
| Intel® UPI Speed | 20 GT/s |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 4 TB |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Octa-channel |
| ECC | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 205 W |
| Technical details | |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Supported instruction sets | AMX, AVX, AVX 2.0, AVX-512, SSE4.2 |
| Scalability | 2S |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Thermal Design Power (TDP) | 205 W |
| Status | Launched |
| Market segment | Server |
| Launch date | Q4'23 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Number of UPI links | 3 |
| AVX-512 Fused Multiply-Add (FMA) units | 2 |
| Package carrier | E1B |
| Servicing status | Baseline Servicing |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 80 |
| Thermal Design Power (TDP) | 205 W |
| Processor package size | 77.5 x 56.5 mm |
| Processor ARK ID | 237561 |
| Execute Disable Bit | Yes |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Supported instruction sets | AMX, AVX, AVX 2.0, AVX-512, SSE4.2 |
| Scalability | 2S |
| Embedded options available | Yes |
| Market segment | Server |
| Harmonized System (HS) code | 8542310001 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 740.17B1 |
| Use conditions | Server/Enterprise |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel® Speed Shift Technology | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| AVX-512 Fused Multiply-Add (FMA) units | 2 |
| Intel® Boot Guard | Yes |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | Yes |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPU | Yes |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Yes |
| Intel® Run Sure Technology | Yes |
| Intel® Resource Director Technology (Intel® RDT) | Yes |
| Intel® Speed Select Technology - Base Frequency (Intel® SST-BF) | Yes |
| Intel® Transactional Synchronization Extensions | Yes |
| Intel® Total Memory Encryption | Yes |
| Intel® Control-flow Enforcement Technology (CET) | Yes |
| Maximum Enclave Size Support for Intel® SGX | 128 GB |
| Intel® Platform Firmware Resilience Support | Yes |
| Intel® Crypto Acceleration | Yes |
| Intel® Total Memory Encryption - Multi Key | Yes |
| Intel® QuickAssist Software Acceleration | Yes |
| Intel® On Demand Feature Activation | Yes |
| Intel® QuickAssist Technology (QAT) | 1 default devices |
| Intel® Dynamic Load Balancer (DLB) | 1 default devices |
| Intel® Data Streaming Accelerator (DSA) | 1 default devices |
| Intel® In-memory Analytics Accelerator (IAA) | 1 default devices |
| Intel® Advanced Matrix Extensions (AMX) | Yes |
| Intel® Speed Select Technology – Core Power | Yes |
| Intel® Speed Select Technology – Turbo Frequency | Yes |
| Operational conditions | |
| Tcase | 85 °C |
| DTS Max | 96 °C |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8542310001 |
| Weight & dimensions | |
| Processor package size | 77.5 x 56.5 mm |
| Other features | |
| Maximum internal memory | 4 TB |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
AMD EPYC 7453 processor 2.75 GHz 64 MB L3Special Price £420.54 £504.65 Regular Price £731.38 £877.66 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 9965WX processor 4.2 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £2,399.02 £2,878.82 Regular Price £4,172.20 £5,006.64 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 9965WX processor 4.2 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £2,399.02 £2,878.82 Regular Price £4,172.20 £5,006.64 -
AMD EPYC 8324PN processor 2.05 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £1,723.48 £2,068.18 Regular Price £2,997.36 £3,596.83 -
AMD EPYC 8324P processor 2.65 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £1,567.05 £1,880.46 Regular Price £2,725.30 £3,270.36 -
AMD EPYC 9174F processor 4.1 GHz 256 MB L3Special Price £2,026.60 £2,431.92 Regular Price £3,524.52 £4,229.42 -
AMD EPYC 9224 processor 2.5 GHz 64 MB L3Special Price £901.24 £1,081.49 Regular Price £1,567.38 £1,880.86 -
AMD EPYC 9454P processor 2.75 GHz 256 MB L3Special Price £1,621.18 £1,945.42 Regular Price £2,819.44 £3,383.33 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 5965WX processor 3.8 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £1,954.59 £2,345.51 Regular Price £3,399.28 £4,079.14 -
AMD EPYC 7513 processor 2.6 GHz 128 MB L3Special Price £563.27 £675.92 Regular Price £979.60 £1,175.52 -
AMD EPYC 9254 processor 2.9 GHz 128 MB L3Special Price £1,544.83 £1,853.80 Regular Price £2,686.66 £3,223.99 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 7975WX processor 4 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £3,243.44 £3,892.13 Regular Price £5,640.76 £6,768.91 -
AMD EPYC 7443 processor 2.85 GHz 128 MB L3Special Price £507.24 £608.69 Regular Price £882.16 £1,058.59 -
AMD Ryzen Threadripper 9980X processor 3.2 GHz 256 MB L3 TraySpecial Price £4,176.73 £5,012.08 Regular Price £7,263.88 £8,716.66 -
AMD EPYC 7502 processor 2.5 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £382.31 £458.77 Regular Price £664.88 £797.86 -
AMD EPYC 72F3 processor 3.7 GHz 256 MB L3Special Price £909.32 £1,091.18 Regular Price £1,581.42 £1,897.70 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 9975WX processor 4 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £3,421.20 £4,105.44 Regular Price £5,949.92 £7,139.90 -
AMD EPYC 9354P processor 3.25 GHz 256 MB L3Special Price £1,261.33 £1,513.60 Regular Price £2,193.62 £2,632.34 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 5975WX processor 3.6 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £2,710.11 £3,252.13 Regular Price £4,713.24 £5,655.89 -
AMD EPYC 7543 processor 2.8 GHz 256 MB L3Special Price £695.83 £835.00 Regular Price £1,210.14 £1,452.17 -
AMD EPYC 7543P processor 2.8 GHz 256 MB L3Special Price £909.97 £1,091.96 Regular Price £1,582.56 £1,899.07 -
Hot ProductAMD Ryzen Threadripper PRO 9975WX processor 4 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £3,421.20 £4,105.44 Regular Price £5,949.92 £7,139.90 -
RecommendedAMD Ryzen Threadripper 9980X processor 3.2 GHz 256 MB L3 BoxSpecial Price £4,176.73 £5,012.08 Regular Price £7,263.88 £8,716.66 -
PopularAMD EPYC 7413 processor 2.65 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £375.95 £451.14 Regular Price £653.82 £784.58 -
BestsellerAMD Ryzen Threadripper 7980X processor 3.2 GHz 256 MB L3 BoxSpecial Price £4,176.73 £5,012.08 Regular Price £7,263.88 £8,716.66 -
AMD Ryzen Threadripper 7960X processor 4.2 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £1,243.51 £1,492.21 Regular Price £2,162.62 £2,595.14 -
AMD EPYC 7763 processor 2.45 GHz 256 MB L3Special Price £1,006.57 £1,207.88 Regular Price £1,750.56 £2,100.67 -
Intel Xeon w7-2475X processor 2.6 GHz 37.5 MB Smart CacheSpecial Price £1,509.87 £1,811.84 Regular Price £2,625.86 £3,151.03 -
Intel Xeon Gold 6326 processor 2.9 GHz 24 MBSpecial Price £1,286.65 £1,543.98 Regular Price £2,237.66 £2,685.19
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Intel Xeon Gold 5520+ processor 2.2 GH...
Special Price
£1,134.21
£1,361.05
Regular Price
£1,972.54
£2,367.05
|
AMD EPYC 7502 processor 2.5 GHz 128 MB...
Special Price
£382.31
£458.77
Regular Price
£664.88
£797.86
|
Popular
AMD EPYC 7453 processor 2.75 GHz 64 MB...
Special Price
£420.54
£504.65
Regular Price
£731.38
£877.66
|
Hot Product
AMD EPYC 7763 processor 2.45 GHz 256 M...
Special Price
£1,006.57
£1,207.88
Regular Price
£1,750.56
£2,100.67
|
Bestseller
AMD EPYC 7413 processor 2.65 GHz 128 M...
Special Price
£375.95
£451.14
Regular Price
£653.82
£784.58
|
AMD EPYC 7443 processor 2.85 GHz 128 M...
Special Price
£507.24
£608.69
Regular Price
£882.16
£1,058.59
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PK8072205559300
|
100-000000054
|
100-000000319
|
100-000000312
|
100-000000323
|
100-000000340
|
| Manufacturer |
Intel
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Processor lithography |
N/A
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
Intel Xeon Gold
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
| Processor socket |
LGA 4677 (Socket E)
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
| Processor cores |
28
|
32
|
28
|
64
|
24
|
24
|
| On-board graphics card |
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
| Cooler included |
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
| Package type |
Tray
|
Tray
|
N/A
|
N/A
|
Tray
|
N/A
|
