AMD EPYC 7453 processor 2.75 GHz 64 MB L3
Special Price
£423.02
£507.62
Regular Price
£735.68
£882.82
Out of stock
SKU
100-000000319
28 cores, 56 threads, 2.75 GHz base frequency, 3.45 GHz boost frequency, 64MB L3 cache, 225W TDP
| Processor socket | Socket SP3 |
|---|---|
| Processor cores | 28 |
| Processor family | AMD EPYC |
| SKU | 100-000000319 |
| EAN | 8592978348748 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | N |
| Product Family | EPYC |
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 2.75 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Thermal Design Power (TDP) | 225 W |
| Processor cache | 64 MB |
| Processor model | 7453 |
| Processor threads | 56 |
| Processor boost frequency | 3.45 GHz |
| Component for | Server/workstation |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 28 |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Configurable TDP-up | 240 W |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory channels | Octa-channel |
| Memory bandwidth (max) | 204.8 GB/s |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 225 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 225 W |
| Market segment | Server |
| Configurable TDP-up | 240 W |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Thermal Design Power (TDP) | 225 W |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Market segment | Server |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Processor special features | |
| Configurable TDP-up | 240 W |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
NewHPE Xeon Intel 6530P 2.3GHz 32-core 225W Processor forSpecial Price £3,053.87 £3,664.64 Regular Price £5,311.08 £6,373.30 -
Intel Xeon w7-2475X processor 2.6 GHz 37.5 MB Smart CacheSpecial Price £1,670.18 £2,004.22 Regular Price £2,904.66 £3,485.59 -
Intel Xeon Gold 5520+ processor 2.2 GHz 52.5 MBSpecial Price £1,277.73 £1,533.28 Regular Price £2,222.14 £2,666.57 -
RecommendedAMD Ryzen Threadripper PRO 9965WX processor 4.2 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £2,413.03 £2,895.64 Regular Price £4,196.58 £5,035.90 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 7975WX processor 4 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £3,243.44 £3,892.13 Regular Price £5,640.76 £6,768.91 -
AMD Ryzen Threadripper 7970X processor 4 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £2,087.92 £2,505.50 Regular Price £3,631.16 £4,357.39 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 9965WX processor 4.2 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £2,399.02 £2,878.82 Regular Price £4,172.20 £5,006.64 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 5975WX processor 3.6 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £2,725.94 £3,271.13 Regular Price £4,740.76 £5,688.91 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 7965WX processor 4.2 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £2,234.22 £2,681.06 Regular Price £3,885.60 £4,662.72 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 5975WX processor 3.6 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £2,710.11 £3,252.13 Regular Price £4,713.24 £5,655.89 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 9975WX processor 4 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £3,441.18 £4,129.42 Regular Price £5,984.66 £7,181.59 -
Hot ProductAMD Ryzen Threadripper PRO 9975WX processor 4 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £3,421.20 £4,105.44 Regular Price £5,949.92 £7,139.90 -
AMD Ryzen Threadripper 9970X processor 4 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £2,100.11 £2,520.13 Regular Price £3,652.36 £4,382.83 -
Intel Xeon Gold 6326 processor 2.9 GHz 24 MBSpecial Price £1,294.16 £1,552.99 Regular Price £2,250.72 £2,700.86 -
AMD Ryzen Threadripper 9970X processor 4 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £2,087.92 £2,505.50 Regular Price £3,631.16 £4,357.39 -
AMD Ryzen Threadripper 7960X processor 4.2 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £1,243.51 £1,492.21 Regular Price £2,162.62 £2,595.14 -
BestsellerAMD Ryzen Threadripper 7970X processor 4 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £2,100.11 £2,520.13 Regular Price £3,652.36 £4,382.83 -
AMD EPYC 7513 processor 2.6 GHz 128 MB L3Special Price £566.57 £679.88 Regular Price £985.34 £1,182.41 -
AMD EPYC 9354 processor 3.25 GHz 256 MB L3Special Price £1,361.75 £1,634.10 Regular Price £2,368.26 £2,841.91 -
AMD EPYC 9454P processor 2.75 GHz 256 MB L3Special Price £1,630.65 £1,956.78 Regular Price £2,835.92 £3,403.10 -
AMD EPYC 7763 processor 2.45 GHz 256 MB L3Special Price £1,012.45 £1,214.94 Regular Price £1,760.78 £2,112.94 -
AMD EPYC 8324PN processor 2.05 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £1,733.56 £2,080.27 Regular Price £3,014.88 £3,617.86 -
AMD EPYC 7402 processor 2.8 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £417.89 £501.47 Regular Price £726.76 £872.11 -
AMD EPYC 9254 processor 2.9 GHz 128 MB L3Special Price £1,553.85 £1,864.62 Regular Price £2,702.34 £3,242.81 -
AMD EPYC 7502 processor 2.5 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £384.53 £461.44 Regular Price £668.74 £802.49 -
AMD EPYC 8324P processor 2.65 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £1,576.20 £1,891.44 Regular Price £2,741.22 £3,289.46 -
AMD EPYC 9224 processor 2.5 GHz 64 MB L3Special Price £906.50 £1,087.80 Regular Price £1,576.52 £1,891.82 -
AMD EPYC 72F3 processor 3.7 GHz 256 MB L3Special Price £914.62 £1,097.54 Regular Price £1,590.64 £1,908.77 -
AMD EPYC 7443 processor 2.85 GHz 128 MB L3Special Price £510.21 £612.25 Regular Price £887.32 £1,064.78 -
AMD EPYC 7343 processor 3.2 GHz 128 MB L3Special Price £374.29 £449.15 Regular Price £650.94 £781.13 -
AMD EPYC 9554 processor 3.1 GHz 256 MB L3Special Price £4,274.42 £5,129.30 Regular Price £7,433.78 £8,920.54 -
AMD EPYC 7543P processor 2.8 GHz 256 MB L3Special Price £915.29 £1,098.35 Regular Price £1,591.80 £1,910.16 -
PopularAMD EPYC 7413 processor 2.65 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £378.14 £453.77 Regular Price £657.64 £789.17
You may also be interested in
| Product |
AMD EPYC 7453 processor 2.75 GHz 64 MB...
Special Price
£423.02
£507.62
Regular Price
£735.68
£882.82
|
Recommended
AMD EPYC 7502 processor 2.5 GHz 128 MB...
Special Price
£384.53
£461.44
Regular Price
£668.74
£802.49
|
AMD EPYC 7402 processor 2.8 GHz 128 MB...
Special Price
£417.89
£501.47
Regular Price
£726.76
£872.11
|
Bestseller
AMD EPYC 7343 processor 3.2 GHz 128 MB...
Special Price
£374.29
£449.15
Regular Price
£650.94
£781.13
|
Hot Product
AMD EPYC 7763 processor 2.45 GHz 256 M...
Special Price
£1,012.45
£1,214.94
Regular Price
£1,760.78
£2,112.94
|
Popular
AMD EPYC 7413 processor 2.65 GHz 128 M...
Special Price
£378.14
£453.77
Regular Price
£657.64
£789.17
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000000319
|
100-000000054
|
100-000000046
|
100-000000338
|
100-000000312
|
100-000000323
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Processor lithography |
N/A
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
| Processor socket |
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
| Processor cores |
28
|
32
|
24
|
16
|
64
|
24
|
| On-board graphics card |
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Discrete graphics card |
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Cooler included |
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Package type |
N/A
|
Tray
|
Tray
|
N/A
|
N/A
|
Tray
|