AMD EPYC 7443 processor 2.85 GHz 128 MB L3
Special Price
£509.24
£611.09
Regular Price
£885.64
£1,062.77
Out of stock
SKU
100-000000340
24 cores, 48 threads, 2.85 GHz base frequency, 4.0 GHz boost frequency, 128MB L3 cache, 200W TDP
| Processor socket | Socket SP3 |
|---|---|
| Processor cores | 24 |
| Processor family | AMD EPYC |
| SKU | 100-000000340 |
| EAN | 8592978324117 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | N |
| Product Family | EPYC |
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 2.85 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Configurable TDP-down | 165 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| Processor cache | 128 MB |
| Processor model | 7443 |
| Processor threads | 48 |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Component for | Server/workstation |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 24 |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Configurable TDP-up | 200 W |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory channels | Octa-channel |
| Memory bandwidth (max) | 204.8 GB/s |
| Power | |
| Configurable TDP-down | 165 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| Market segment | Server |
| Configurable TDP-up | 200 W |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Market segment | Server |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Processor special features | |
| Configurable TDP-up | 200 W |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
NewHPE Xeon Intel 6530P 2.3GHz 32-core 225W Processor forSpecial Price £3,053.87 £3,664.64 Regular Price £5,311.08 £6,373.30 -
Intel Xeon Gold 5520+ processor 2.2 GHz 52.5 MBSpecial Price £1,275.33 £1,530.40 Regular Price £2,217.96 £2,661.55 -
Intel Xeon w7-2475X processor 2.6 GHz 37.5 MB Smart CacheSpecial Price £1,667.03 £2,000.44 Regular Price £2,899.18 £3,479.02 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 9965WX processor 4.2 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £2,408.48 £2,890.18 Regular Price £4,188.66 £5,026.39 -
AMD Ryzen Threadripper 7970X processor 4 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £2,096.14 £2,515.37 Regular Price £3,645.46 £4,374.55 -
AMD Ryzen Threadripper 9970X processor 4 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £2,096.14 £2,515.37 Regular Price £3,645.46 £4,374.55 -
Hot ProductAMD Ryzen Threadripper PRO 9975WX processor 4 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £3,434.68 £4,121.62 Regular Price £5,973.36 £7,168.03 -
RecommendedAMD Ryzen Threadripper PRO 9975WX processor 4 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £3,434.68 £4,121.62 Regular Price £5,973.36 £7,168.03 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 7965WX processor 4.2 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £2,230.00 £2,676.00 Regular Price £3,878.26 £4,653.91 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 5975WX processor 3.6 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £2,725.94 £3,271.13 Regular Price £4,740.76 £5,688.91 -
AMD Ryzen Threadripper 9970X processor 4 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £2,096.14 £2,515.37 Regular Price £3,645.46 £4,374.55 -
Intel Xeon Gold 6326 processor 2.9 GHz 24 MBSpecial Price £1,291.73 £1,550.08 Regular Price £2,246.48 £2,695.78 -
BestsellerAMD Ryzen Threadripper 7970X processor 4 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £2,096.14 £2,515.37 Regular Price £3,645.46 £4,374.55 -
AMD EPYC 9454P processor 2.75 GHz 256 MB L3Special Price £1,627.57 £1,953.08 Regular Price £2,830.56 £3,396.67 -
AMD EPYC 8324PN processor 2.05 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £1,730.28 £2,076.34 Regular Price £3,009.18 £3,611.02 -
AMD EPYC 7513 processor 2.6 GHz 128 MB L3Special Price £565.50 £678.60 Regular Price £983.48 £1,180.18 -
AMD EPYC 73F3 processor 3.5 GHz 256 MB L3Special Price £916.10 £1,099.32 Regular Price £1,593.22 £1,911.86 -
AMD EPYC 7453 processor 2.75 GHz 64 MB L3Special Price £422.21 £506.65 Regular Price £734.28 £881.14 -
AMD EPYC 7502 processor 2.5 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £383.80 £460.56 Regular Price £667.48 £800.98 -
AMD EPYC 9254 processor 2.9 GHz 128 MB L3Special Price £1,550.91 £1,861.09 Regular Price £2,697.24 £3,236.69 -
AMD EPYC 7763 processor 2.45 GHz 256 MB L3Special Price £1,010.54 £1,212.65 Regular Price £1,757.46 £2,108.95 -
AMD EPYC 7402 processor 2.8 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £417.11 £500.53 Regular Price £725.40 £870.48 -
AMD EPYC 9224 processor 2.5 GHz 64 MB L3Special Price £904.79 £1,085.75 Regular Price £1,573.54 £1,888.25 -
AMD EPYC 9354 processor 3.25 GHz 256 MB L3Special Price £1,359.19 £1,631.03 Regular Price £2,363.80 £2,836.56 -
AMD EPYC 8324P processor 2.65 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £1,573.22 £1,887.86 Regular Price £2,736.04 £3,283.25 -
AMD EPYC 72F3 processor 3.7 GHz 256 MB L3Special Price £912.88 £1,095.46 Regular Price £1,587.62 £1,905.14 -
AMD EPYC 7343 processor 3.2 GHz 128 MB L3Special Price £373.59 £448.31 Regular Price £649.72 £779.66 -
AMD EPYC 9554 processor 3.1 GHz 256 MB L3Special Price £4,266.36 £5,119.63 Regular Price £7,419.76 £8,903.71 -
AMD EPYC 7543P processor 2.8 GHz 256 MB L3Special Price £913.56 £1,096.27 Regular Price £1,588.80 £1,906.56 -
AMD EPYC 7543 processor 2.8 GHz 256 MB L3Special Price £698.57 £838.28 Regular Price £1,214.90 £1,457.88 -
PopularAMD EPYC 7413 processor 2.65 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £377.43 £452.92 Regular Price £656.40 £787.68
You may also be interested in
| Product |
AMD EPYC 7443 processor 2.85 GHz 128 M...
Special Price
£509.24
£611.09
Regular Price
£885.64
£1,062.77
|
Recommended
AMD EPYC 7502 processor 2.5 GHz 128 MB...
Special Price
£383.80
£460.56
Regular Price
£667.48
£800.98
|
Popular
AMD EPYC 7402 processor 2.8 GHz 128 MB...
Special Price
£417.11
£500.53
Regular Price
£725.40
£870.48
|
AMD EPYC 7453 processor 2.75 GHz 64 MB...
Special Price
£422.21
£506.65
Regular Price
£734.28
£881.14
|
Bestseller
AMD EPYC 7343 processor 3.2 GHz 128 MB...
Special Price
£373.59
£448.31
Regular Price
£649.72
£779.66
|
Hot Product
AMD EPYC 7763 processor 2.45 GHz 256 M...
Special Price
£1,010.54
£1,212.65
Regular Price
£1,757.46
£2,108.95
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000000340
|
100-000000054
|
100-000000046
|
100-000000319
|
100-000000338
|
100-000000312
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Processor lithography |
N/A
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
| Processor socket |
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
| Processor cores |
24
|
32
|
24
|
28
|
16
|
64
|
| On-board graphics card |
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Discrete graphics card |
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Cooler included |
N/A
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Package type |
N/A
|
Tray
|
Tray
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|