AMD Ryzen 5 5600T processor 3.5 GHz 32 MB L3 Box
Special Price
£116.60
£139.92
Regular Price
£202.78
£243.34
Out of stock
SKU
100-100001584BOX
Ryzen 5600T Box
| Processor socket | Socket AM4 |
|---|---|
| Box | Yes |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | AMD Ryzen 5 |
| SKU | 100-100001584BOX |
| EAN | 0730143316651 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | N |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 5 |
AMD Ryzen Desktop Processors for Creators
Design faster. Render faster. Iterate faster.
Design faster. Render faster. Iterate faster.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 5000 Series |
| Processor base frequency | 3.5 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache | 32 MB |
| Processor model | 5600T |
| Processor threads | 12 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor family | AMD Ryzenâ„¢ 5 |
| Processor cores | 6 |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Box |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 24 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Intel 300 processor 6 MB Smart Cache BoxSpecial Price £78.22 £93.86 Regular Price £136.04 £163.25 -
Intel Pentium Gold G7400 processor 3.7 GHz 6 MB Smart Cache BoxSpecial Price £73.80 £88.56 Regular Price £128.34 £154.01 -
Intel Core Ultra 5 225F processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £125.72 £150.86 Regular Price £218.64 £262.37 -
Intel Core i5-14400F processor 20 MB Smart CacheSpecial Price £117.01 £140.41 Regular Price £203.50 £244.20 -
Intel Core Ultra 5 245KF processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £165.23 £198.28 Regular Price £287.36 £344.83 -
Intel Core i5-12600K processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £174.11 £208.93 Regular Price £302.80 £363.36 -
Intel Core Ultra 5 225 processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £139.20 £167.04 Regular Price £242.08 £290.50 -
Intel Core i3-14100 processor 12 MB Smart Cache BoxSpecial Price £115.69 £138.83 Regular Price £201.20 £241.44 -
Intel Core i5-14600KF processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £175.50 £210.60 Regular Price £305.22 £366.26 -
PopularIntel Core i5-12600KF processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £149.94 £179.93 Regular Price £260.76 £312.91 -
Intel Core i3-12100 processor 12 MB Smart Cache BoxSpecial Price £111.35 £133.62 Regular Price £193.66 £232.39 -
Intel Core i5-14400 processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £170.00 £204.00 Regular Price £295.66 £354.79 -
RecommendedIntel Core i5-12400F processor 18 MB Smart Cache BoxSpecial Price £108.01 £129.61 Regular Price £187.84 £225.41 -
Intel Core i3-12100F processor 12 MB Smart CacheSpecial Price £69.78 £83.74 Regular Price £121.36 £145.63 -
Intel Core i5-14400F processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £126.01 £151.21 Regular Price £219.14 £262.97 -
BestsellerIntel Core i5-12400 processor 18 MB Smart Cache BoxSpecial Price £150.13 £180.16 Regular Price £261.10 £313.32 -
AMD Ryzen 4300G processor 3.8 GHz 4 MB L3 BoxSpecial Price £83.55 £100.26 Regular Price £145.30 £174.36 -
AMD Ryzen 3 3200G processor 3.6 GHz 4 MB L3 BoxSpecial Price £49.71 £59.65 Regular Price £86.46 £103.75 -
AMD Ryzen 3 4100 processor 3.8 GHz 4 MB L3 BoxSpecial Price £82.67 £99.20 Regular Price £143.78 £172.54 -
AMD Ryzen 5 8400F processor 4.2 GHz 16 MB L3 TraySpecial Price £119.11 £142.93 Regular Price £207.14 £248.57 -
AMD Ryzen 5 8500G processor 3.5 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £147.56 £177.07 Regular Price £256.62 £307.94 -
AMD Ryzen 5 4500 processor 3.6 GHz 8 MB L3 BoxSpecial Price £112.68 £135.22 Regular Price £195.96 £235.15 -
AMD Ryzen 5 7500F processor 3.7 GHz 32 MB L3 TraySpecial Price £150.21 £180.25 Regular Price £261.24 £313.49 -
AMD Ryzen 5 5500GT processor 3.6 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £103.39 £124.07 Regular Price £179.80 £215.76 -
AMD Ryzen 5 8500G processor 3.5 GHz 16 MB L3 TraySpecial Price £147.56 £177.07 Regular Price £256.62 £307.94 -
AMD Ryzen 5 8400F processor 4.2 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £141.34 £169.61 Regular Price £245.80 £294.96 -
AMD Ryzen 5 3400G processor 3.7 GHz 4 MB L3 BoxSpecial Price £49.09 £58.91 Regular Price £85.38 £102.46 -
AMD Ryzen 5 5600XT processor 3.7 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £141.34 £169.61 Regular Price £245.80 £294.96 -
Hot ProductAMD Ryzen 5 5600GT processor 3.6 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £115.55 £138.66 Regular Price £200.96 £241.15
You may also be interested in
| Product |
AMD Ryzen 5 5600T processor 3.5 GHz 32...
Special Price
£116.60
£139.92
Regular Price
£202.78
£243.34
|
Recommended
AMD Ryzen 5 3400G processor 3.7 GHz 4...
Special Price
£49.09
£58.91
Regular Price
£85.38
£102.46
|
Bestseller
AMD Ryzen 3 3200G processor 3.6 GHz 4...
Special Price
£49.71
£59.65
Regular Price
£86.46
£103.75
|
Popular
Intel Core i5-12600KF processor 20 MB...
Special Price
£149.94
£179.93
Regular Price
£260.76
£312.91
|
Intel Core i5-12600K processor 20 MB S...
Special Price
£174.11
£208.93
Regular Price
£302.80
£363.36
|
Hot Product
Intel Core i3-12100 processor 12 MB Sm...
Special Price
£111.35
£133.62
Regular Price
£193.66
£232.39
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-100001584BOX
|
YD3400C5FHBOX
|
YD3200C5FHBOX
|
BX8071512600KF
|
BX8071512600K
|
BX8071512100
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
Intel
|
Intel
|
Intel
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
AMD Ryzen 5
|
AMD Ryzen 5
|
AMD Ryzen 3
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i3
|
| Processor socket |
Socket AM4
|
Socket AM4
|
Socket AM4
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
| Processor cores |
6
|
4
|
4
|
10
|
10
|
4
|
| On-board graphics card |
N
|
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N/A
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
| Package type |
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|