AMD Ryzen 5 5600XT processor 3.7 GHz 32 MB L3 Box
Special Price
£141.34
£169.61
Regular Price
£245.80
£294.96
24 In stock
SKU
100-100001585BOX
AMD Ryzen 5600XT Box
| Processor socket | Socket AM4 |
|---|---|
| Box | Yes |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | AMD Ryzen 5 |
| SKU | 100-100001585BOX |
| EAN | 0730143316613 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 5 |
AMD Ryzen Desktop Processors for Creators
Design faster. Render faster. Iterate faster.
Design faster. Render faster. Iterate faster.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 5000 Series |
| Processor base frequency | 3.7 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | Yes |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache | 32 MB |
| Processor model | 5600XT |
| Processor threads | 12 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor family | AMD Ryzenâ„¢ 5 |
| Processor cores | 6 |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Box |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 24 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Intel 300 processor 6 MB Smart Cache BoxSpecial Price £78.22 £93.86 Regular Price £136.04 £163.25 -
Intel Core i5-14400F processor 20 MB Smart CacheSpecial Price £135.59 £162.71 Regular Price £235.80 £282.96 -
Intel Core i5-12600 processor 18 MB Smart CacheSpecial Price £204.45 £245.34 Regular Price £355.56 £426.67 -
Intel Core i5-14600KF processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £175.50 £210.60 Regular Price £305.22 £366.26 -
Intel Core i3-14100 processor 12 MB Smart Cache BoxSpecial Price £127.82 £153.38 Regular Price £222.30 £266.76 -
Intel Core Ultra 5 225 processor 20 MB Smart CacheSpecial Price £128.88 £154.66 Regular Price £224.14 £268.97 -
Intel Core Ultra 5 225 processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £139.20 £167.04 Regular Price £242.08 £290.50 -
Intel Core i7-12700F processor 25 MB Smart Cache BoxSpecial Price £216.00 £259.20 Regular Price £375.66 £450.79 -
Intel Core i5-14600K processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £283.10 £339.72 Regular Price £492.34 £590.81 -
Intel Core Ultra 5 225F processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £125.72 £150.86 Regular Price £218.64 £262.37 -
Intel Core Ultra 5 245KF processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £165.23 £198.28 Regular Price £287.36 £344.83 -
Intel Core Ultra 5 245K processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £178.70 £214.44 Regular Price £310.78 £372.94 -
Intel Core i5-12600KF processor 20 MB Smart CacheSpecial Price £212.43 £254.92 Regular Price £369.44 £443.33 -
Intel Core i5-13500 processor 24 MB Smart CacheSpecial Price £193.78 £232.54 Regular Price £337.00 £404.40 -
Intel Core i3-12100F processor 12 MB Smart CacheSpecial Price £87.11 £104.53 Regular Price £151.50 £181.80 -
Intel Core i5-14500 processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £215.88 £259.06 Regular Price £375.44 £450.53 -
Intel Core i7-12700KF processor 25 MB Smart Cache BoxSpecial Price £217.95 £261.54 Regular Price £379.04 £454.85 -
Intel Core i3-12100 processor 12 MB Smart Cache BoxSpecial Price £127.82 £153.38 Regular Price £222.30 £266.76 -
Intel Core i5-12600K processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £246.05 £295.26 Regular Price £427.92 £513.50 -
PopularIntel Core i5-12600KF processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £223.61 £268.33 Regular Price £388.88 £466.66 -
Intel Core i5-14400 processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £206.41 £247.69 Regular Price £358.98 £430.78 -
RecommendedIntel Core i5-12400F processor 18 MB Smart Cache BoxSpecial Price £108.01 £129.61 Regular Price £187.84 £225.41 -
Intel Core i5-14400F processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £126.01 £151.21 Regular Price £219.14 £262.97 -
Intel Core i5-12400 processor 18 MB Smart CacheSpecial Price £117.00 £140.40 Regular Price £203.48 £244.18 -
AMD Ryzen 7 5800XT processor 3.8 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £207.10 £248.52 Regular Price £360.18 £432.22 -
AMD Ryzen 3 4100 processor 3.8 GHz 4 MB L3 BoxSpecial Price £82.67 £99.20 Regular Price £143.78 £172.54 -
BestsellerIntel Core i5-12400 processor 18 MB Smart Cache BoxSpecial Price £196.94 £236.33 Regular Price £342.50 £411.00 -
AMD Ryzen 4300G processor 3.8 GHz 4 MB L3 BoxSpecial Price £83.55 £100.26 Regular Price £145.30 £174.36 -
AMD Ryzen 7 5800XT processor 3.8 GHz 36 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £207.10 £248.52 Regular Price £360.18 £432.22 -
AMD Ryzen 5 8400F processor 4.2 GHz 16 MB L3 TraySpecial Price £119.11 £142.93 Regular Price £207.14 £248.57 -
AMD Ryzen 5 5600T processor 3.5 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £116.60 £139.92 Regular Price £202.78 £243.34 -
AMD Ryzen 5 7600 processor 3.8 GHz 32 MB L3 TraySpecial Price £193.78 £232.54 Regular Price £337.00 £404.40 -
AMD Ryzen 5 7500X3D processor 4 GHz 96 MB L3 BoxSpecial Price £192.03 £230.44 Regular Price £333.96 £400.75 -
AMD Ryzen 5 7400 processor 3.3 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £114.66 £137.59 Regular Price £199.40 £239.28 -
AMD Ryzen 5 8400F processor 4.2 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £141.34 £169.61 Regular Price £245.80 £294.96 -
AMD Ryzen 5 8500G processor 3.5 GHz 16 MB L3 TraySpecial Price £147.56 £177.07 Regular Price £256.62 £307.94 -
AMD Ryzen 5 9600 processor 3.8 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £185.77 £222.92 Regular Price £323.08 £387.70 -
AMD Ryzen 5 7500F processor 3.7 GHz 32 MB L3 TraySpecial Price £150.21 £180.25 Regular Price £261.24 £313.49 -
AMD Ryzen 5 3400G processor 3.7 GHz 4 MB L3 BoxSpecial Price £49.09 £58.91 Regular Price £85.38 £102.46 -
AMD Ryzen 5 8500G processor 3.5 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £147.56 £177.07 Regular Price £256.62 £307.94 -
AMD Ryzen 5 7600X processor 4.7 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £149.30 £179.16 Regular Price £259.66 £311.59 -
AMD Ryzen 5 7600 processor 3.8 GHz 32 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £137.24 £164.69 Regular Price £238.68 £286.42 -
AMD Ryzen 5 8600G processor 4.3 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £189.32 £227.18 Regular Price £329.26 £395.11 -
Hot ProductAMD Ryzen 5 5600GT processor 3.6 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £115.55 £138.66 Regular Price £200.96 £241.15
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
AMD Ryzen 5 5600XT processor 3.7 GHz 3...
Special Price
£141.34
£169.61
Regular Price
£245.80
£294.96
|
Recommended
AMD Ryzen 5 3400G processor 3.7 GHz 4...
Special Price
£49.09
£58.91
Regular Price
£85.38
£102.46
|
Popular
Intel Core i5-12600KF processor 20 MB...
Special Price
£223.61
£268.33
Regular Price
£388.88
£466.66
|
Hot Product
Intel Core i7-12700KF processor 25 MB...
Special Price
£217.95
£261.54
Regular Price
£379.04
£454.85
|
Intel Core i5-12600K processor 20 MB S...
Special Price
£246.05
£295.26
Regular Price
£427.92
£513.50
|
Intel Core i5-12600KF processor 20 MB...
Special Price
£212.43
£254.92
Regular Price
£369.44
£443.33
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-100001585BOX
|
YD3400C5FHBOX
|
BX8071512600KF
|
BX8071512700KF
|
BX8071512600K
|
CM8071504555228
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
Intel
|
Intel
|
Intel
|
Intel
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
AMD Ryzen 5
|
AMD Ryzen 5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i7
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
| Processor socket |
Socket AM4
|
Socket AM4
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
| Processor cores |
6
|
4
|
10
|
12
|
10
|
10
|
| On-board graphics card |
N
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Package type |
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|
Tray
|