AMD Ryzen 7 8700F processor 4.1 GHz 16 MB L3 Box
Special Price
£221.33
£265.60
Regular Price
£384.92
£461.90
140 In stock
SKU
100-100001590BOX
Socket AM5, 8 cores, 16 threads, 4.1 GHz base clock, 5 GHz boost clock, 16 MB cache, 65 W
| Processor socket | Socket AM5 |
|---|---|
| Box | Yes |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | AMD Ryzen 7 |
| SKU | 100-100001590BOX |
| EAN | 0730143316699 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 7 |
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 8000 Series |
| Processor base frequency | 4.1 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Configurable TDP-down | 45 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor model | 8700F |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor lithography | 4 nm |
| Processor family | AMD Ryzenâ„¢ 7 |
| Processor cores | 8 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Configurable TDP-up | 65 W |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Box |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU performance up to | 16 TOPs |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
|---|---|
| Configurable TDP-down | 45 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Compatible operating systems | Windows 10/11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Market segment | Desktop |
| Configurable TDP-up | 65 W |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Compatible operating systems | Windows 10/11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Market segment | Desktop |
| Processor special features | |
| Configurable TDP-up | 65 W |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
AMD EPYC 7313P processor 3 GHz 128 MB L3Special Price £328.57 £394.28 Regular Price £571.42 £685.70 -
Intel Core Ultra 5 235 processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £218.21 £261.85 Regular Price £379.50 £455.40 -
Intel Core Ultra 7 265F processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £274.79 £329.75 Regular Price £477.90 £573.48 -
Intel Core Ultra 7 265F processor 30 MB Smart CacheSpecial Price £263.11 £315.73 Regular Price £457.58 £549.10 -
Intel Core i5-14600K processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £283.10 £339.72 Regular Price £492.34 £590.81 -
NewHPE Aruba Networking AP-ANT-328 Cabled RP-SMA Tri-Band 2x2 High Gain Directional Panel AntennaSpecial Price £247.01 £296.41 Regular Price £457.42 £548.90 -
Intel Core i5-13500 processor 24 MB Smart CacheSpecial Price £193.78 £232.54 Regular Price £337.00 £404.40 -
Intel Core Ultra 5 225 processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £139.20 £167.04 Regular Price £242.08 £290.50 -
Intel Core i7-14700KF processor 33 MB Smart Cache BoxSpecial Price £282.60 £339.12 Regular Price £491.48 £589.78 -
Intel Core i7-13700 processor 30 MB Smart CacheSpecial Price £320.87 £385.04 Regular Price £558.04 £669.65 -
Intel Core i5-14500 processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £215.88 £259.06 Regular Price £375.44 £450.53 -
Intel Core i5-12600 processor 18 MB Smart CacheSpecial Price £204.45 £245.34 Regular Price £355.56 £426.67 -
Intel Core Ultra 7 265 processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £288.26 £345.91 Regular Price £501.32 £601.58 -
Intel Core Ultra 5 225F processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £125.72 £150.86 Regular Price £218.64 £262.37 -
Intel Core Ultra 5 245KF processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £165.23 £198.28 Regular Price £287.36 £344.83 -
Intel Core Ultra 7 265KF processor 30 MB Smart CacheSpecial Price £234.66 £281.59 Regular Price £408.10 £489.72 -
Intel Core Ultra 7 265K processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £259.53 £311.44 Regular Price £451.36 £541.63 -
Intel Core Ultra 7 265KF processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £246.05 £295.26 Regular Price £427.92 £513.50 -
Intel Core Ultra 5 245K processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £178.70 £214.44 Regular Price £310.78 £372.94 -
Intel Core i3-14100 processor 12 MB Smart CacheSpecial Price £90.00 £108.00 Regular Price £156.52 £187.82 -
Intel Core i5-14400 processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £206.41 £247.69 Regular Price £358.98 £430.78 -
Intel Core i3-14100 processor 12 MB Smart Cache BoxSpecial Price £127.82 £153.38 Regular Price £222.30 £266.76 -
Intel Core i5-14600KF processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £175.50 £210.60 Regular Price £305.22 £366.26 -
RecommendedIntel Core i7-14700K processor 33 MB Smart Cache BoxSpecial Price £296.10 £355.32 Regular Price £514.96 £617.95 -
Intel Core i9-12900K processor 30 MB Smart CacheSpecial Price £494.20 £593.04 Regular Price £859.48 £1,031.38 -
Intel Core i7-12700F processor 25 MB Smart Cache BoxSpecial Price £216.00 £259.20 Regular Price £375.66 £450.79 -
Intel Core i7-12700KF processor 25 MB Smart Cache BoxSpecial Price £217.95 £261.54 Regular Price £379.04 £454.85 -
Intel Core i7-14700F processor 33 MB Smart Cache BoxSpecial Price £327.60 £393.12 Regular Price £569.74 £683.69 -
Intel Core i7-14700 processor 33 MB Smart Cache BoxSpecial Price £351.28 £421.54 Regular Price £610.92 £733.10 -
Intel Core i7-12700 processor 25 MB Smart Cache BoxSpecial Price £341.80 £410.16 Regular Price £594.44 £713.33 -
Intel Core i7-14700KF processor 33 MB Smart CacheSpecial Price £273.60 £328.32 Regular Price £475.82 £570.98 -
Intel Core i9-12900KF processor 30 MB Smart CacheSpecial Price £307.28 £368.74 Regular Price £534.40 £641.28 -
Intel Core i9-12900K processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £508.28 £609.94 Regular Price £883.96 £1,060.75 -
Intel Core i3-12100 processor 12 MB Smart Cache BoxSpecial Price £127.82 £153.38 Regular Price £222.30 £266.76 -
Intel Core i7-13700F processor 30 MB Smart CacheSpecial Price £298.66 £358.39 Regular Price £519.40 £623.28 -
Intel Core i5-14400F processor 20 MB Smart CacheSpecial Price £117.01 £140.41 Regular Price £203.50 £244.20 -
PopularIntel Core i7-12700K processor 25 MB Smart Cache BoxSpecial Price £356.51 £427.81 Regular Price £620.02 £744.02 -
Intel Core i9-12900KF processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £485.83 £583.00 Regular Price £844.92 £1,013.90 -
Intel Core i5-12400 processor 18 MB Smart Cache BoxSpecial Price £196.94 £236.33 Regular Price £342.50 £411.00 -
AMD Ryzen 9 5900XT processor 3.3 GHz 72 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £292.43 £350.92 Regular Price £508.58 £610.30 -
AMD Ryzen 5 7600 processor 3.8 GHz 32 MB L3 TraySpecial Price £193.78 £232.54 Regular Price £337.00 £404.40 -
AMD Ryzen 5 8500G processor 3.5 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £147.56 £177.07 Regular Price £256.62 £307.94 -
AMD Ryzen 5 5600GT processor 3.6 GHz 16 MB L3 TraySpecial Price £115.55 £138.66 Regular Price £200.96 £241.15 -
AMD Ryzen 5 7500X3D processor 4 GHz 96 MB L3 BoxSpecial Price £192.03 £230.44 Regular Price £333.96 £400.75 -
AMD Ryzen 5 9600 processor 3.8 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £185.77 £222.92 Regular Price £323.08 £387.70 -
AMD Ryzen 4300G processor 3.8 GHz 4 MB L3 BoxSpecial Price £83.55 £100.26 Regular Price £145.30 £174.36 -
AMD Ryzen 5 4500 processor 3.6 GHz 8 MB L3 BoxSpecial Price £112.68 £135.22 Regular Price £195.96 £235.15 -
AMD Ryzen 5 9600X processor 3.9 GHz 38 MB L2 & L3 TraySpecial Price £231.10 £277.32 Regular Price £401.92 £482.30 -
AMD Ryzen 9 7900X processor 4.7 GHz 64 MB L3 BoxSpecial Price £458.65 £550.38 Regular Price £797.66 £957.19 -
Hot ProductAMD Ryzen 5 5600GT processor 3.6 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £115.55 £138.66 Regular Price £200.96 £241.15 -
AMD Ryzen 9 9900X processor 4.4 GHz 76 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £372.44 £446.93 Regular Price £647.72 £777.26 -
AMD Ryzen 5 8600G processor 4.3 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £189.32 £227.18 Regular Price £329.26 £395.11 -
BestsellerAMD Ryzen 5 9600X processor 3.9 GHz 38 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £231.10 £277.32 Regular Price £401.92 £482.30 -
AMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £271.99 £326.39 Regular Price £473.02 £567.62 -
AMD Ryzen 7 7700 processor 3.8 GHz 32 MB L3 TraySpecial Price £278.21 £333.85 Regular Price £483.84 £580.61 -
AMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 TraySpecial Price £271.99 £326.39 Regular Price £473.02 £567.62 -
AMD Ryzen 7 5800XT processor 3.8 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £207.10 £248.52 Regular Price £360.18 £432.22 -
AMD Ryzen 7 7700 processor 3.8 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £278.21 £333.85 Regular Price £483.84 £580.61 -
AMD Ryzen 7 7700 processor 3.8 GHz 32 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £278.21 £333.85 Regular Price £483.84 £580.61 -
AMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £271.99 £326.39 Regular Price £473.02 £567.62 -
AMD Ryzen 7 9700X processor 3.8 GHz 40 MB L2 & L3 TraySpecial Price £297.77 £357.32 Regular Price £517.86 £621.43 -
AMD Ryzen 7 7700X processor 4.5 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £333.33 £400.00 Regular Price £579.70 £695.64 -
AMD Ryzen 7 9700X processor 3.8 GHz 40 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £297.77 £357.32 Regular Price £517.86 £621.43 -
AMD Ryzen 7 7700X processor 4.5 GHz 32 MB L3 TraySpecial Price £333.33 £400.00 Regular Price £579.70 £695.64 -
AMD Ryzen 7 5800XT processor 3.8 GHz 36 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £207.10 £248.52 Regular Price £360.18 £432.22 -
AMD Ryzen 7 5700X processor 3.4 GHz 32 MB L3 TraySpecial Price £240.88 £289.06 Regular Price £418.92 £502.70 -
AMD Ryzen 7 5700G processor 3.8 GHz 16 MB L3 TraySpecial Price £301.32 £361.58 Regular Price £524.04 £628.85 -
AMD Ryzen 7 5700X processor 3.4 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £256.59 £307.91 Regular Price £446.24 £535.49 -
AMD Ryzen 7 5700G processor 3.8 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £301.32 £361.58 Regular Price £524.04 £628.85
You may also be interested in
| Product |
AMD Ryzen 7 8700F processor 4.1 GHz 16...
Special Price
£221.33
£265.60
Regular Price
£384.92
£461.90
|
AMD EPYC 7313P processor 3 GHz 128 MB L3
Special Price
£328.57
£394.28
Regular Price
£571.42
£685.70
|
Bestseller
AMD Ryzen 7 5700G processor 3.8 GHz 16...
Special Price
£301.32
£361.58
Regular Price
£524.04
£628.85
|
Recommended
Intel Core i9-12900K processor 30 MB S...
Special Price
£508.28
£609.94
Regular Price
£883.96
£1,060.75
|
Popular
Intel Core i9-12900KF processor 30 MB...
Special Price
£485.83
£583.00
Regular Price
£844.92
£1,013.90
|
Hot Product
Intel Core i7-12700KF processor 25 MB...
Special Price
£217.95
£261.54
Regular Price
£379.04
£454.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-100001590BOX
|
100-000000339
|
100-100000263BOX
|
BX8071512900K
|
BX8071512900KF
|
BX8071512700KF
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
Intel
|
Intel
|
Intel
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
N/A
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
AMD Ryzen 7
|
AMD EPYC
|
AMD Ryzen 7
|
Intel Core i9
|
Intel Core i9
|
Intel Core i7
|
| Processor socket |
Socket AM5
|
Socket SP3
|
Socket AM4
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
| Processor cores |
8
|
16
|
8
|
16
|
16
|
12
|
| On-board graphics card |
N
|
N/A
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N/A
|
N/A
|
Y
|
N
|
N/A
|
N
|
| Package type |
Box
|
N/A
|
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|
